Schedule

By Monday 9/23, we will post a list to let you know what races you are in.

McQuaid Invitational - Saturday, September 28, 2019

NOTE CHANGES IN RACES 13 THROUGH 22

 
8:50   First race begins lining up. (No coaches' meeting)  
9:00 Race #1 Girls Jr High #1 (Smallest/Small schools)
9:12 Race #2 Girls Unseeded Varsity A-3 (Smallest schools)
9:36 Race #3 Boys Jr High #1 (Smallest/Small schools)
9:48 Race #4 Boys Unseeded Varsity A-3 (Smallest schools) Win Hatt Memorial
10:09 Race #5 Girls Unseeded Varsity A-2 (Small schools)
10:33 Race #6 Boys Unseeded Varsity A-2 (Small schools) Jim Stewart Memorial
10:53 Race #7 Boys J.V. race for small schools
11:14 Race #8 Boys Seeded Varsity A (Small schools) Michael Ardison Memorial
11:33 Race #9 Girls Seeded Varsity A (Small schools) Rich Martello Memorial
11:55 Race #10 Girls Jr High #2 (Small/Medium schools)
12:07 Race #11 Boys J.V. race for Medium schools
12:25   Awards Ceremony #1--Small schools (Races #1 thru #9)
12:28 Race #12 Boys Jr. High #2 (Small/Medium schools)
12:40 Race #13 Boys Unseeded Varsity AA-2 (Medium schools)
1:00 Race #14 Girls Varsity AA (Seeded Medium schools) Tony Canali Memorial
1:22 Race #15 Boys Seeded Varsity AA (Medium schools) Jason DeJoy Memorial
1:41 Race #16 Girls J.V. for Medium schools
2:04 Race #17 Sophomore Boys (All Schools)
2:26 Race #18 Girls Unseeded Varsity AA-2 (Medium/Large schools)
2:49 Race #19 Sophomore Girls (All schools)
3:00   Awards Ceremony #2--Medium schools (Races #10 thru #18)
3:11 Race #20 Girls Jr. High #3 (Large schools)
3:23 Race #21 Boys Unseeded Varsity AAA-2 (large schools) Mike Diggins Memorial
3:42 Race #22 Boys Jr. High #3 (Large schools)
3:53 Race #23 Girls Seeded Varsity AAA (Large schools) Bob Goodell Memorial
4:16 Race #24 Boys Seeded Varsity AAA (Large schools) Michael Connor Memorial
4:38 Race #25 Boys J.V. race for Large schools
4:55
Race #26 Girls J.V. race for Large schools
5:15   Awards Ceremony #3--Large schools (Races #19 thru #26)
5:20  Open Race